Імя карыстальніка:

Пароль:

Razmova.by

Razmova.by

Аб усім - па-беларуску

Дзеючы час: 18 жні 2019, 14:59

Гадзінны пояс: UTC + 3 гадзіны

Пачаць новую тэму Адказаць на тэму  [ Паведамленняў: 6 ] 
Аўтар Паведамленне
 Загаловак паведамлення: Арабская вясна
ПаведамленнеДададзена: 23 лют 2012, 10:58 
Не ў сеткі
Кадэт

Зарэгістраваны: 22 лют 2012, 15:46
Паведамленняў: 64
Пункты рэпуатцыі: 2

Дадаць пункт рэпутацыі MobyАдняць пункт рэпутацыі Moby
Шчыра кажучы, я не ў асаблівым захапленні з таго, што зараз робіцца на Блізкім Усходзе. Канешне, навіну пра тое, што колькім старым ідыетам, якія сядзелі на сваіх месцах па 20-30 гадоў, далі пад зад трэба толькі вітаць, але што далей? Часопіс Эканаміст піша, што "ня трэба баяцца чалавека з Каранам", маўляў, усе гэтыя ісламісты, якія перамагаюць на выбарах, раней ці пазней прыдуць да дэмакратыі. Але мне здаецца, што гэта адбудзецца вельмі позна, калі адбудзецца ўвогуле. Хутчый за ўсе мы атрымаем шмат новых іранаў ці, яшчэ страшней, афганістанаў пад талібамі. Усе гэты навіны пра "адпачынак па законах шарыяту" у Егіпце ці Тунізе асабліва ня радуюць.

Вярнуцца да пачатку
 Профіль Адправіць асабістае паведамленне  

Загаловак паведамлення: Re: Арабская вясна
ПаведамленнеДададзена: 23 лют 2012, 22:22 
Не ў сеткі
Жаўнер

Зарэгістраваны: 20 ліс 2011, 22:34
Паведамленняў: 112
Адкуль: Менск

Дадаць пункт рэпутацыі lixvarАдняць пункт рэпутацыі lixvar
Дык хай бы старыя ідыёты сядзелі і далей?
Якая розніца, што там адбываецца, усё адно ўсе загінем! Не знішчым сябе якой бомбай, дык атруцім зямлю і паветра, ці вынішчым сябе якім іншым чынам. Чалавек самая жахлівая пачвара ўсіх часоў, ненажэрны паразіт.

Вярнуцца да пачатку

ПаведамленнеДададзена: 24 лют 2012, 21:58 
Не ў сеткі
Кадэт

lixvar пісаў(а):
Дык хай бы старыя ідыёты сядзелі і далей?

Ну, тут, канешне, спрачацца няма аб чым. Свой час гэтыя палітыкі ўжо перажылі -- менавіта таму я лічу, што іх можна называць ідыетамі. Але што далей? Той жа Захад вітаючы посьпех рэвалюцый, нічога не зрабіў каб далей падтрымаць тых, хто і рабіў гэтыя рэвалюцыі. Асноўную працу ў тым жа Эгіпце зрабілі лібералы, браты-мусульмане сядзелі ў старонцы, а потым бац -- яны бяруць уладу.
Не падабаецца мне гэта.

lixvar пісаў(а):
Якая розніца, што там адбываецца, усё адно ўсе загінем! Не знішчым сябе якой бомбай, дык атруцім зямлю і паветра, ці вынішчым сябе якім іншым чынам. Чалавек самая жахлівая пачвара ўсіх часоў, ненажэрны паразіт.

Ну, гэта магчыма і праўда, але гэта не пра усіх людзей, а толькі пра тых, хто жыве апошнія дзвесці год. А ўвогуле -- гэта філасоўскае пытанні ці нават рэлігійнае. Што есць чалавек?

Вярнуцца да пачатку

ПаведамленнеДададзена: 24 лют 2012, 22:52 
Не ў сеткі
Жаўнер

Зарэгістраваны: 20 ліс 2011, 22:34
Паведамленняў: 112
Адкуль: Менск

Дадаць пункт рэпутацыі lixvarАдняць пункт рэпутацыі lixvar
Moby пісаў(а):
Ну, тут, канешне, спрачацца няма аб чым. Свой час гэтыя палітыкі ўжо перажылі -- менавіта таму я лічу, што іх можна называць ідыетамі. Але што далей? Той жа Захад вітаючы посьпех рэвалюцый, нічога не зрабіў каб далей падтрымаць тых, хто і рабіў гэтыя рэвалюцыі. Асноўную працу ў тым жа Эгіпце зрабілі лібералы, браты-мусульмане сядзелі ў старонцы, а потым бац -- яны бяруць уладу.
Не падабаецца мне гэта.

Як паказвае Афганістан і Ірак ніякая падтрымка не прыносіць асаблівых станоўчых вынікаў. Кожны павінен прайсці свой шлях сам, Захад нарыў прарваць дапамог, а далей хлопцы стварайце сваю будучыню сваімі рукамі. І ісламісты будуць, і выбухі, і настальгія па часу "стабільнасці", але ўсё адно ўсім хочацца жыць вольна і сыта, таму праз пакуты і цёмныя часіны да чаго людскага прыйдуць (вядома калі паспеюць да канца свету).

Вярнуцца да пачатку

ПаведамленнеДададзена: 28 лют 2012, 11:54 
Не ў сеткі
Кадэт

lixvar пісаў(а):
Захад нарыў прарваць дапамог, а далей хлопцы стварайце сваю будучыню сваімі рукамі.

Магчыма, Вы маеце рацыю. Усе гэтыя падзеі цалкам зрэжысаванымі не здаюцца.Думаю, амерыканцы вырашылі даць рады мусульманскім кансэрватарам і паглядзець, што атрымаецца. Аднак чуе сэрца, што усе гэта хутка прывядзе да новай вайны. Зараз з Іранам. Таму і Сірыю так шманаюць.

Цікава, дарэчы, што на самой справе думае пра усе гэта Ізраіль. Чаму яны маўчаць?

Вярнуцца да пачатку

ПаведамленнеДададзена: 12 сак 2012, 15:05 
Не ў сеткі
Жаўнер

Зарэгістраваны: 28 вер 2011, 11:11
Паведамленняў: 130
Пункты рэпуатцыі: 1

Дадаць пункт рэпутацыі CaptainMorganАдняць пункт рэпутацыі CaptainMorgan
Moby пісаў(а):
Шчыра кажучы, я не ў асаблівым захапленні з таго, што зараз робіцца на Блізкім Усходзе.

Ну і што. Што дрэннага здарылася? Дзякуй, што нарыў прарваўся зараз, а не гадоў праз дзесяць. Бо было б занадта позна штосцьі мяняць.
Moby пісаў(а):
Усе гэты навіны пра "адпачынак па законах шарыяту" у Егіпце ці Тунізе асабліва ня радуюць.

Я б ня стаў лямантаваць наконт шарыяту. Спадар "матчастку" увогуле чытаў? А не тыя страшылкі, якія пра яго распавядаюць. Я, напрыклад, з цікавасці паглядзеў частку, "як трэба біць сваю жанчыну". Там такія правілы, што гэта "біццем" і назваць нельга. У нас некаторыя жанчыны нават на працы "адграбаюць" так, што ніводному мусульманіну ў галаву не прышло б зрабіць, пачытайце трэд пра абаронцаў.
lixvar пісаў(а):
Як паказвае Афганістан і Ірак ніякая падтрымка не прыносіць асаблівых станоўчых вынікаў. Кожны павінен прайсці свой шлях сам, Захад нарыў прарваць дапамог, а далей хлопцы стварайце сваю будучыню сваімі рукамі.

Так і будзе, замарочвацца ня трэба. Самі разбяруцца.
Moby пісаў(а):
Цікава, дарэчы, што на самой справе думае пра усе гэта Ізраіль. Чаму яны маўчаць?

Яны ўжо выказаліся. Наш Перес ўжо прыяджаў на Абамы і прасіў згоды на вайну з Іранам. Вось пра што яны думаюць зараз. Таму зараз усе мочаць Сірую, маеце рацыю. Я лічу, вялікая вайна пачнецца ўжо восенню.

Вярнуцца да пачатку

Паказаць паведамленні за:  Поле сартавання  
Пачаць новую тэму Адказаць на тэму  [ Паведамленняў: 6 ] 

Гадзінны пояс: UTC + 3 гадзіны

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: няма зарэгістраваных карыстальнікаў і 0 гасцей

Вы не можаце пачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце дадаваць укладанні