Імя карыстальніка:

Пароль:

Razmova.by

Razmova.by

Аб усім - па-беларуску

Дзеючы час: 18 жні 2019, 15:04

Гадзінны пояс: UTC + 3 гадзіны

Пачаць новую тэму Адказаць на тэму  [ Паведамленняў: 19 ]  На старонку 1, 2  Наст.
Аўтар Паведамленне
 Загаловак паведамлення: ...смяротнае пакаранне...
ПаведамленнеДададзена: 16 сак 2012, 08:59 
Не ў сеткі
Жаўнер

Зарэгістраваны: 31 сту 2012, 11:00
Паведамленняў: 136
Вобразы: 30
Пункты рэпуатцыі: 0

Дадаць пункт рэпутацыі eshmakunaАдняць пункт рэпутацыі eshmakuna
... адна з навін, якія зараз актыўна абмяркоўваюцца - тое, што прэзідэнт адмовіў у памілаванні кавалёву і канавалаву... хтосьці кажа, што так ім і трэба... іншыя крычаць, што смяротнае пакаранне - гэта не гуманна...

... вось мне цікава, а хто з вас што думае наконт смяротнага пакарання? ці варта яго адмяняць?

Малюнак

Вярнуцца да пачатку
 Профіль Адправіць асабістае паведамленне  

Загаловак паведамлення: Re: ...смяротнае пакаранне...
ПаведамленнеДададзена: 16 сак 2012, 10:28 
Не ў сеткі
Кадэт

Зарэгістраваны: 22 лют 2012, 15:46
Паведамленняў: 64
Пункты рэпуатцыі: 2

Дадаць пункт рэпутацыі MobyАдняць пункт рэпутацыі Moby
Адмяняць варта. Усе ж такі 21 стагоддзе на двары. Я таксама калісці дыскутаваў на гэтую тэму і пачуў два аргументы, якія мяне пераканалі.

Першый -- гэта тое, што існуе вялікая колькасць злачынстваў, якія могуць падпадаць пад пакаранне смерцю. І людзі часцяком разыходзяцца, якія трэба караць гэткім спосабам, а якія не. Вось, на мой погляд, маньяк, які забіў дзесятак чалавек можа пазбегнуць смерці, бо ен можа, проста, хворы чалавек. А які-небудзь наркакур'ер, які ва ўласнай задніце вязе кіло какаіну -- не, бо наркатрафік -- гэта больш небяспечнае злачынства, чым проста забойства. Можачце спрачацца, але гэта так. Тыя ж кітайцы легка растрэльваюць усіх наркакур'ераў, і паспрабуй ім дакажы, што гэта дрэнна. Ў адказ яна распавядуць цябе, як "опіюмныя войны" ледзь не знішчылі дзяржаўнасць Кітая.

Тыя ж кітайцы "за проста так" страляюць людзей за атрыманне хабару. І, дарэчы, у Саюзе таксама за гэта стралялі.

Другой аргумент супраць пакарання смерцю, гэта тое, што і пажыццевае зняволенне можа быць жудасным. Калі кінуць чалавека ў каменны мешок без усялякай камунікацыі са знешнім светам, то праз пару год ен сам будзе прасіць а смерці, як а лістасці.

Ну а увогуле, я б выбраў такую сістэму, дзе зняволенныя бы проста працай кампенсавалі тое, што яны зрабілі іншым людзям.

Вярнуцца да пачатку

ПаведамленнеДададзена: 16 сак 2012, 22:50 
Не ў сеткі
Кадэт

Зарэгістраваны: 05 сак 2012, 23:24
Паведамленняў: 46
Адкуль: Менск

Дадаць пункт рэпутацыі kjaraАдняць пункт рэпутацыі kjara
Смяротнае пакаранне не спыняе існаванне злачыннасці.
Судэбная сістэма, на жаль, не застрахавана ад памылак, пагатоў у нашай краіне. Смяротнае пакаранне такім чынам можа стаць звычайным забойствам, якое ляжыць на сумленні кожнага з тых, хто ратуе за ягонае існаванне.
Смяротнае пакаранне ў нашай краіне карае не толькі злачынцу, але і ягоную сям'ю. Бо сваякі не ведаюць ні даты смерці, ні месца пахавання.
У Ісландыі няма нават турэм, не тое, што смяротнага пакарання. Пры гэтым краіна была прызнана ААН у 2007 г. лепшай у свеце для жыцця.
Цытата:
Ісландыя вядомая тым, што яе пенітэнцыярная (крымінальна-выканаўчая) сістэма была пастаўлена на 3-е месца сярод 182 краін, саступаючы толькі Бельгіі і Ірландыі, арганізацыяй «Міжнародная амністыя». Так, найбольш суровае пакаранне ў краіне, прадугледжанае прэцэдэнтам 147.VZ (забойства спалучанае з здзекаваннямі ў асабліва жорсткай форме трох і больш чалавек) - паражэнне ў правах працягласцю 12 гадоў, на працягу якога нельга пакідаць адзіную ў краіне выпраўленчую ўстанову, пасёлак Торсманн. Аднак, як паказвае практыка, у гісторыі пенітэнцыярнай сістэмы Ісландыі ніхто не прабыў больш за 7 гадоў, так як вызваляліся датэрмінова на ўмовах, прадугледжаных заканадаўствам краіны. Варта заўважыць, што звычайных турмаў ў краіне няма зусім, іх замяняе выпраўленчая камуна (пасёлак) Торсманн, а агульная колькасць зняволеных не перавышае трох дзесяткаў чалавек, на якіх прыпадае 200 чалавек персаналу.

Робім высновы...)))

Вярнуцца да пачатку

ПаведамленнеДададзена: 18 сак 2012, 19:52 
Не ў сеткі
Жаўнер

Зарэгістраваны: 28 вер 2011, 11:11
Паведамленняў: 130
Пункты рэпуатцыі: 1

Дадаць пункт рэпутацыі CaptainMorganАдняць пункт рэпутацыі CaptainMorgan
eshmakuna пісаў(а):
тое, што прэзідэнт адмовіў у памілаванні кавалёву і канавалаву...

Вось усе і скончылася :( Кавалева шкада, за яго злачынства "вышка" -- гэта зашмат. Але усе гэта не датычыцца пакарання смерцю. Яно павінна застацца.

kjara пісаў(а):
Смяротнае пакаранне не спыняе існаванне злачыннасці.

Яно і не павінна. Смерць -- гэта кара. Кара не павінна браць пад увагу тое, як яна паўплывае на падвышэнне ці зніжэнне узроўня злачыннасці.

kjara пісаў(а):
Судэбная сістэма, на жаль, не застрахавана ад памылак, пагатоў у нашай краіне. Смяротнае пакаранне такім чынам можа стаць звычайным забойствам, якое ляжыць на сумленні кожнага з тых, хто ратуе за ягонае існаванне.

Ад судова памылкі не застрахаваны ніхто. Адзінае выйсце ў гэтым выпадку -- зрабіць судовую сістэму больш эффектыўнай і застрахаванай ад памылак. Але гэта не мае ніякага дачэннення да пакарання смерцю ўвогуле. Судавая сістэма ЗША амаль гарантуе сумленные працэдуры, адле яны таксама выкарыстоўваюць пакаранне смерцю.

kjara пісаў(а):
У Ісландыі няма нават турэм, не тое, што смяротнага пакарання. Пры гэтым краіна была прызнана ААН у 2007 г. лепшай у свеце для жыцця.

Нацыя машэннікаў. Няхай найперш аддадуць тыя мільярды, якія іх банкі нахапалі. Я сурьезна. Калі на рэферэндуме народ прымае рашэнне "мы грошы атрымлівалі, але пазыкі сплоцваць ня будзем", то гэта народ машэннікаў.
Адносна цытаты -- я, нажаль, не успрымаю ў якасці прыкладу вопыт дзяржавы насельніцтвам з Фрунзенскі раен Мінску і мікраскапічнай вагай ў сусветнай палітыцы. Увогуле сення даваць інфармацыю пра скандынаўскі вопыт -- гэта дурны тон. Краіны, якія хаваюць інфармацыю пра згвалтаванні белых жанчын іммігрантамі, лічачы гэта проста "культурнымі рознасцямі", альбо адбіраюць дзяцей ў роднай маці, таму што нейкі чыноўнік вырашыў, што яна "занадта бедная", на мой погляд, проста ня маюць будучыні. Паказваць на іх прыклад пальцамі і гаварыць "а вось ў Еўропе ..." -- гэта весці сабе як малпа.

На мой погляд, хаця гэта занадта філасоўскае пытанне, смяротнае пакаранне прымушае усіх нас думаць пра нашу найвышую каштоўнасць -- жыцце. Прычым, жыцце не як самамэту. Жыцце павіна быць пражыта сумленна і годна. Калі не, калі ты зробіш нешта, што усе грамадства не успрымае зусім (а усе людзі незалежна ад веры, палітыкі, полу вельмі ня любяць, напрыклад, забойства з халоднай крывей), то можаш свае жыцце страціць. І страціць самім ганебным чынам, калі ніхто нават ня будзе ведаць, дзе ты пахаваны.

І яшчэ. Менавіта тое, што чалавек можа атрымаць "вышку", прымушае і следых, і адвакатаў працаваць "на поўную катушку". Верагоднасць судовай памылкі ўзрастае, калі усе ведаюць "да што там, ен усе роўна атрымае толькі 10 год".

Вярнуцца да пачатку

ПаведамленнеДададзена: 18 сак 2012, 19:54 
Не ў сеткі
Жаўнер

Moby пісаў(а):
Ну а увогуле, я б выбраў такую сістэму, дзе зняволенныя бы проста працай кампенсавалі тое, што яны зрабілі іншым людзям.

Тэхнічна магчыма, але як наконт карупцыі. "Збег з Шаўшенку" глядзелі?

Вярнуцца да пачатку

ПаведамленнеДададзена: 18 сак 2012, 23:24 
Не ў сеткі
Кадэт

Зарэгістраваны: 05 сак 2012, 23:24
Паведамленняў: 46
Адкуль: Менск

Дадаць пункт рэпутацыі kjaraАдняць пункт рэпутацыі kjara
CaptainMorgan пісаў(а):
Вось усе і скончылася

Ага. Для пакараных. ))) Адчування і ўпэўненасці ў тым, што вінаватыя насамрэч пакараныя, а не ходзяць на свабодзе, у мяне няма.))) Дарэчы, баюся памыліцца, ва ўзгаданай Вамі Амерыцы прысуд не здзейсняецца ў лепшым выпадку на заўтра пасля адмовы першай асобы дзяржавы ў памілаванні, а ў горшым - нават ДА таго. І ўжо дакладна не да таго, пакуль не выкарастаны ўсе механізмы абскарджання прысуду.

CaptainMorgan пісаў(а):
Смерць -- гэта кара.

У дадзеным выпадку гэта болей звычайную помсту нагадвае. І такі не пагаджуся з Вамі, што сістэма пакаранняў НЕ мае сваёй мэтаю калі не спыненне злачыннасці, дык памяншэнне яе колькасці. Бо грамадству не так істотна, хто і як панёс пакаранне за ўжо здзейсненае злачынства, як тое, каб гэтае злачынства не паўтарылася ў будучым.

CaptainMorgan пісаў(а):
Ад судова памылкі не застрахаваны ніхто. Адзінае выйсце ў гэтым выпадку -- зрабіць судовую сістэму больш эффектыўнай і застрахаванай ад памылак.

Пагаджуся, што першаснае і самае істотнае - справядлівая, дасканалая судэбная сістэма, якая выключае памылкі. Толькі пакуль гэтага няма, грамадства нясе адказнасць за тых, каго забілі памылкова. А да дакладнай судэбнай сістэмы нам як да месяца. Мы пакуль нават не на нізкім старце...
Тое, што большасць выступае за смяротнае пакаранне - проста зручная пазіцыя ўлады. Калі б у нас па ўсіх пытаннях слухалі большасць і рабілі тое, што гэтай большасці хочацца, ва што пераўтварылася б нашае жыццё? Напэўна б ніхто не працаваў, не плаціў падаткаў, не аплачваў праезду ў транспарце і г.д...

CaptainMorgan пісаў(а):
Нацыя машэннікаў. Няхай найперш аддадуць тыя мільярды, якія іх банкі нахапалі. Я сурьезна. Калі на рэферэндуме народ прымае рашэнне "мы грошы атрымлівалі, але пазыкі сплоцваць ня будзем", то гэта народ машэннікаў..

Адно ўдакладненне. "Мы гэтых грошай не атрымлівалі, таму сплачваць не будзем." А машэннікі хай і адказваюць.
Так, Ісландыя невялікая краіна з невялікай колькасцю насельніцтва, што не зніжае яе права дзяржавай звацца. А ўспрыманне вартасці краіны толькі з пазіцый яе велічыні неяк, прабачце, маніяй вялікасці і "імперыялізмам" аддае.

Што да прыкладаў і малпы... Лепей быць малпай , улічваючы і выкарыстоўваючы станоўчы досвед цывілізаваных краін, чымся шукаць "свой асабісты" шлях, плюючы на ўласны народ і гаворачы, што за "цывілізаваным светам мы не пойдзем" (с)
Нешта асабісты шлях за апошнія N гадоў, мякка кажучы, паднадакучыў...

Вярнуцца да пачатку

ПаведамленнеДададзена: 19 сак 2012, 09:07 
Не ў сеткі
Жаўнер

... тое, што канавалава і кавалёва не памілавалі, проста наштурхнула мяне на думку запытацца, хто з фарумчан што думае наконт смяротнага пакарання... бо гэты выпадак - не прыклад... ніхто і ніколі не пераканае мяне, што яны вінаватыя ў тэракце... і ніхто не дасць (дарэчы) стопрацэнтнай упэўненасці ў тым, што іх насамрэч расстралялі...

... што асабіста да мяне, я - за смяротнае пакаранне... думаю, усе чыталі ці бачылі ў навінах рэпартажы пра жудасны выпадак з дзяўчынай у нікалаеве... выбчайце, але калі здараецца такое, любыя размовы пра гуманізм і правы чалавека выглядаюць смешна... такіх пачвар трэба знішчаць...

... у свой час мне таксама здавалася, што лепш пажыццёвае знявольванне... але разумееце... пакуль чалавек жывы - у яго заўжды ёсць надзея... нават, калі да яго давесці, што ён ніколі не патрапіць пад амністыю, застаецца шанец, што ў краіне адбудзецца рэвалюцыя, што атрымаецца збегчы... ды што заўгодна... галоўнае - што надзея ёсць...
... і навогул... чаму падаткаплацельшчыкі мусяць плаціць за пажыццёвае ўтрыманне пачвар?

... натуральна, смяротнае пакаранне варта выкарыстоўваць толькі ў выключных выпадках, і толькі тады, калі віна даказана на 100 адсоткаў... але яно мусіць быць, імхо...

Малюнак

Вярнуцца да пачатку

ПаведамленнеДададзена: 19 сак 2012, 16:44 
Не ў сеткі
Кадэт

Зарэгістраваны: 22 лют 2012, 15:46
Паведамленняў: 64
Пункты рэпуатцыі: 2

Дадаць пункт рэпутацыі MobyАдняць пункт рэпутацыі Moby
CaptainMorgan пісаў(а):
а усе людзі незалежна ад веры, палітыкі, полу вельмі ня любяць, напрыклад, забойства з халоднай крывей

З чаго Вы гэта ўзялі? :?: Есць такая з'ява, як кроўная помста. Ведаеце пра яе. Дык вось, там трэба забіваць менавіта халаднакроўна, каб ахвяра ведала, хто яе забівае і за што. І забойца ў гэтым выпадку будзе героем, а не злачынцам. І ўсе ягоныя родзічы будць яго любіць и паважаць.

Вашыя улюбленыя Штаты, дарэчы, тыповы прыклад. Другая папраўка менавіта пра гэта і кажа. Пра права простых людей (а не дзяржавы) забіваць, калі сапраўды трэба.

Я да чаго ўсе гэта. Вы тут спрачаецеся наконт толькі адной катэгорыі злачынства -- "наўмыснага забойства дзвух і болей асобаў". Хацеў бы нагадаць, што караюць смерцю ня толькі за гэта. Вось такі ліст, напрыклад:
1. Атрыманне хабару
2. Неналежны кантроль, які прывеў да смерці некалькіх асобаў (прывітанне італьянскаму капітану, які затапіў круізны карабель месяц таму).
3. Наркатрафік.
4. Распусныя дзеянні ў дачынні да малалетніх.
5. Кіраванне транспартным сродкам у нецвярозым стане.

На мой погляд, за усе гэта можна наказваць смерцю. А чаму не? Той жа наркатрафік наносіць больш шкоды грамадству, чым сотня маньякаў-гвалтаўнікоў.

Калі гэта браць пад увагу, то мы атрымаем такі вялікі ліст злачынстваў, якія падпадаюць пад пакаранне смерцю, што самі жахнемся. Таму трэба адмяняць.

CaptainMorgan пісаў(а):
Тэхнічна магчыма, але як наконт карупцыі. "Збег з Шаўшенку" глядзелі?

Глядзеў. Добры фільм. І ў чым праблема з каррупцыяй? Гэта ж толькі фільм. На самой справе сістэма працуе і працуе давілі якасна. Цікава, але выпадкова даведаўся, што тыя ж Штаты вывучалі досвед ГУЛАГа на гэты конт.

Вярнуцца да пачатку

ПаведамленнеДададзена: 22 сак 2012, 12:34 
Не ў сеткі
Жаўнер

Moby пісаў(а):
Хацеў бы нагадаць, што караюць смерцю ня толькі за гэта. Вось такі ліст, напрыклад:
1. Атрыманне хабару
2. Неналежны кантроль, які прывеў да смерці некалькіх асобаў (прывітанне італьянскаму капітану, які затапіў круізны карабель месяц таму).
3. Наркатрафік.
4. Распусныя дзеянні ў дачынні да малалетніх.
5. Кіраванне транспартным сродкам у нецвярозым стане.

... хоць я і прыхільнік смяротнага пакарання, але лічу, што ужываць яго варта толькі ў выключных выпадках... бо караць смерцю за хабар - гэта занадта...
... у выпадку з неналежным кантролем, які прывёў да смерці... цяжка сказаць... але я схіляюся да таго, што гэта ж не наўмысна...
... наркатрафік - зло... у той жа час, кожны чалавек надзелены свабодай выбару і можа самастойна вырашыць, прымаць наркотыкі ці не...
... кіраванне транспартным сродкам у нецвярозым стане, калі яно не прявяло ні да якіх наступстваў, таксама недастатковая падстава для смяротнай кары... трэба проста пажыццева ліцэнзіі пазбаўляць...

... але ж пагадзіцеся, бываюць выпадкі, калі злачынцы наўмысна, цынічна адбіраюць у людзей жыццё і здзекваюцца над імі так, што нават уявіць страшна... думаю, у такім выпадку яны мусяць быць пакараныя смерцю...

Малюнак

Вярнуцца да пачатку

ПаведамленнеДададзена: 26 сак 2012, 12:17 
Не ў сеткі
Жаўнер

kjara пісаў(а):
Адно ўдакладненне. "Мы гэтых грошай не атрымлівалі, таму сплачваць не будзем." А машэннікі хай і адказваюць.

Ісландскія банкі працавалі згодна з ісландскімі законамі і спраўна плацілі падаткі. Тады пытанні да ніх не было, ісландцы нават радаваліся, што уласнікі гэтых банкаў набывалі футбольныя клубы ў Англіі. Быў і рэгулятар -- дзяржаўны Центрабанк, які павінен наглядаць за банкамі.
Калі ўзніклі праблемы, ісландская дзяржава неяк схавалася, маўляў, гэта нас не датычыцца. Неяк не сур'езна.

kjara пісаў(а):
Так, Ісландыя невялікая краіна з невялікай колькасцю насельніцтва, што не зніжае яе права дзяржавай звацца. А ўспрыманне вартасці краіны толькі з пазіцый яе велічыні неяк, прабачце, маніяй вялікасці і "імперыялізмам" аддае.

Я з павагай стаўлюся да Ісландыі. І яе прыклад даволі цікавы з пункту гледжання той жа смяротнай кары. Яна была вялікай дзяржавай ў 8-11 стагоддзі (разам з іншымі скадынавамі) і, што цікава, вялікай гуманнасцю тады не адзначалася. Ва усялікім выпадку павага да чалавечага жыцця была мінімальна. Аднак тыя ж вікінгі унеслі вялікі уклад ў сусветную цывылізацыю (тыя ж падарожжы ў Амерыку ці заснаванне дзяржайнасці ўсходніх славянаў). І на мой погляд, менавіта таму, што для ніх жыцце само па сабе не было вялікай каштоўнасцю. Галоўная для іх -- пражыць жыцце годна і памерці паважаным сваімі суайчыннікамі.

А зараз яны занялі грошы і жадаюць аддаваць :(

Вярнуцца да пачатку

Паказаць паведамленні за:  Поле сартавання  
Пачаць новую тэму Адказаць на тэму  [ Паведамленняў: 19 ]  На старонку 1, 2  Наст.

Гадзінны пояс: UTC + 3 гадзіны

Хто зараз на канферэнцыі

Зараз гэты форум праглядаюць: няма зарэгістраваных карыстальнікаў і 1 госць

Вы не можаце пачынаць тэмы
Вы не можаце адказваць на паведамленні
Вы не можаце рэдагаваць свае паведамленні
Вы не можаце выдаляць свае паведамленні
Вы не можаце дадаваць укладанні

Перайсці:  

Banner

Banner